تلویزیون
محسن تنابنده:

سیاست یک بام و دو هوا تلویزیون آزاردهنده است

محسن تنابنده که این روزها فیلم «قسم» را در حال اکران دارد، به بهانه ساخت دومین فیلمش در سینما، به یادآوری تجربه نخست خود در فیلمسازی پرداخت و به سازندگی گفت: وقتی می‌خواستم کار اول را شروع کنم خیلی دستپاچه بودم، سرمایه گیر نمی‌آمد، اما من به واسطه بازیگر بودن، همه چیز را با هم داشتم. شاید نباید «گینس» را شروع می‌کردم با عجله؛ با اینکه اتمسفر خوبی داشت و رابطه آن سه برادر را خیلی دوست داشتم، اما در نهایت آن چیزی که می‌خواستم نشد. عمده سرمایه گذاران وقتی فیلمی را قرار است من کارگردانی کنم خیلی علاقه دارند که بازی هم بکنم. «قسم» هم شامل همین ماجرا می‌شد.

او در پاسخ به اینکه چرا در «قسم» خودش بازی نکرده، اظهار کرد: بالاخره تجربه «گینس» را ازسر گذرانده بودم. الان اگر برگردم و عجله‌ای در کار نباشد، یقینا بازی نمی‌کنم. تازه سر «قسم» این شرایط فرق می‌کرد و کار سخت‌تر بود. حتی اگر این چنین نبود هم دیگر تمایل ندارم در کاری که کارگردانی می‌کنم بازی کنم.

تنابنده در مورد انتخاب مهناز افشار برای بازی در شخصیت اصلی فیلمش گفت: برای من معنای ریسک نداشت. مهناز را می‌شناختم و می‌دانستم این توانایی‌ها را دارد که از پس این نقش برآید. برای من جنبه متفاوت بودن مهناز مهم بود؛ اینکه دلم نمی‌خواست تصویر نزدیک شود به فیلم‌های دیگر. دلم می‌خواست برای «قسم»، همه چیز ناب باشد…از نظر خودم و حدت و انسجام در این پرسوناژ یکدست درآمده و فکر می کنم بدون اهانت به بازیگران دیگری که کار کردند و حتی خوب بودند که دیده شدند، مهناز می‌توانست سیمرغ بگیرد.

تنابنده همچنین درباره «پایتخت 6» که قرار است تصویربرداری آن از پاییز امسال آغاز شود، اذعان داشت: می‌توانم اینگونه بگویم، اگر شرایطی که لازم است مهیا نشود و خواسته‌های حداقلی ما برآورده نشود، فصل 6 «پایتخت»، آخرین حضور من در تلویزیون خواهد بود. فصل ششم هم به واسطه قول به مردم و تعهدی که دارم ساخته می شود.

او دلیل گلایه مندی‌اش از تلویزیون را این گونه توضیح داد: محترمانه اگر بخواهم بگویم این می‌شود که تلویزیون عاشق «محصول» است نه «سازنده». وقتی محصول تولید شود، ما فراموش می‌شویم. انگار سازنده دیگر اهمیتی ندارد. بعد از دوره‌ای، دوباره شما عزیز می‌شوید برای‌شان.

تنابنده در پایان گفت: سیاست یک بام و دو هوا تلویزیون آزار می دهد آدم را. رغبت آدم را می‌گیرد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید