تلویزیون
به بهانه بازپخش یکی از پرمخاطب ترین آثار تلویزیون

چرا «زیر تیغ» ماندگار شد؟

از اواسط مهر ماه امسال، «آی فیلم» برای چندمین بار تصمیم گرفت که یکی از سریال‌های ماندگار و پرمخاطب تلویزیون را روی آنتن بفرستد. 13 سال از زمانیکه «زیر تیغ» برای اولین روی آنتن رفت می‌گذرد، اما هر بار از تلویزیون پخش شده همچنان مخاطب داشته و حتی خیلی‌ها، تماشای تکرار آن را به دیگر آثار تلویزیون ترجیح داده‌اند. در ادامه مروری داریم بر دلایل ماندگاری این سریال.

  • «زیر تیغ» به کارگردانی محمدرضا هنرمند و نویسندگی علی اکبر محلوجیان، برای اولین بار آبان ماه سال 85 از شبکه یک سیما پخش شد. سریالی که ابتدا شنیده شد در 24 قسمت ساخته شده اما در نهایت با افزایش تایم 5 قسمت آخر (از 45 دقیقه به 60 دقیقه) در 19 قسمت به پایان رسید.
  • حضور پرویز پرستویی و فاطمه معتمدآریا دو بازیگر کارکشته و از زوج‌های محبوب سینمای ایران، در این درام تاثیرگذار، که هر یک برای مدت طولانی از تلویزیون فاصله گرفته بودند، یکی از نکات قابل توجه در جذب مخاطب بود.
  • متن قوی سریال، داستان پرکشش و خانوادگی و همچنین هوشمندی نویسنده و کارگردان در پرداخت زندگی طبقه کارگر، تقریبا هر مخاطبی را درگیر و در هر سکانس غافلگیر می‌کرد. میزان تاثیرگذاری سکانس‌های تکان دهنده و تلخ تا حدی بود که مخاطب به راحتی اشک از چشمانش جاری می‌شد.
  • «زیر تیغ» چند شخصیت ماندگار داشت که برخی از سریال‌های تلویزیونی نیز از آن‌ها در مقوله‌ی شخصیت سازی الگوبرداری ‌‌کردند. محمود با بازی پرویز پرستویی و دائی با بازی هوشنگ توکلی، دو شخصیت محبوب و به یادماندنی بودند که یکی، نمادی از پدر دغدغه‌مند و زحمت‌کش بود که تا خرخره در عمق مصیبت فرو رفت و دیگری به خاطر مرام لوتی گری‌ خود بیشتر مورد توجه قرار گرفت.
  • موسیقی تیتراژ و متن «زیر تیغ» یکی دیگر از نکات برجسته سریال بود که به تاثیرگذاری و ماندگاری آن بیشتر کمک می‌کرد. موسیقی «زیر تیغ» در خدمت فضای سنتی سریال قرار داشت و به نوعی دردها و احساسات درونی شخصیت اصلی فیلم یعنی محمود را به گوش مخاطب می‌رساند. این موسیقی توسط حسین علیزاده، آهنگساز مطرح ایران ساخته شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت؛ تا جایی که تلویزیون هنوز هم از موسیقی تیتراژ این سریال در مناسبت‌های مذهبی استفاده می‌کند.
  • زمانِ پخش سریال ابتدا چهارشنبه‌ها بود، اما پس از یک ماه ونیم، روزهای پخش از چهارشنبه به دوشنبه تغییر کرد. بعد از پایان «زیر تیغ»، خیلی از طرفداران آن تا مدت‌ها جای خالی این سریال را احساس می‌کردند و تمایل داشتند اگر سریالی هم جایگزین آن در روزهای دوشنبه می‌شود، در حد و اندازه «زیر تیغ» باشد.
  • «زیر تیغ» در زمان پخش از سوی مردم و منتقدان نمره قبولی گرفت و در دهمین جشن حافظ جایزه بهترین کارگردانی تلویزیون و بازیگر زن و همچنین جایزه بهترین کارگردانی و بازیگری مرد را از جشنواره تولیدات تلویزیونی رم دریافت کرد.

 

فیلم‌نیوز

پاسخی بگذارید