جشنواره سی و هشتمسینمای ایران
انتقاد جواد نوروزبیگی به نادیده گرفتن «عنکبوت» در جشنواره فجر

اگر فیلم ضعیف بود آن را به جشنواره ارایه نمی‌دادم/ فکر می‌کنند با نمایش این فیلم جامعه به هم می‌ریزد

جواد نوروزبیگی تهیه کننده «عنکبوت» به نادیده گرفتن این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فجر واکنش نشان داد.

 

تهیه‌کننده «عنکبوت» که فیلمش در بخش رزرو جشنواره‌ی فیلم فجر قرار گرفته است به ایسنا گفت: با توجه به اینکه «عنکبوت» درباره یک اتفاق واقعی بود از همان ابتدا که برایش درخواست پروانه ساخت دادم با مشکلاتی مواجه شدم. این فیلم درباره یک قاتل زنجیره‌ای است که در اواخر دهه هفتاد دست به قتل زنان می‌زد و پیش از این مستندهایی هم درباره او ساخته شده بود.

 

او یادآور شد: «عنکبوت» از همان زمان تقاضای پروانه ساخت با مخالفت‌هایی رو به رو شد که ما تقریباً توانستیم افراد را متقاعد کنیم و بگوییم ما در این فیلم، سهم افراد خودسر را از کلیت جدا کرده‌ایم و اتفاقاً «عنکبوت» به آسیب‌شناسی اجتماعی می‌پردازد.

 

نوروزبیگی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با سازمان‌های مرتبط و حتی قوه قضاییه هم جلساتی داشتیم تا اشکالات را برطرف کنیم و این کار را کردیم. وقتی فیلمبرداری به پایان رسید از سازمان سینمایی اجازه گرفتم و اولین نسخه را به برخی سازمان‌های دیگر نشان دادم و توانستیم نظر مساعد آن‌ها را جلب کنیم.

 

این تهیه کننده سینما عنوان کرد: من سه فیلم دارم و با عرض پوزش از دو کارگردان دیگر، اما به نظرم بهترین فیلمم از جشنواره بازمانده است.

 

نوروزبیگی ابراز عقیده کرد: متاسفم که چندین سال است با جشنواره‌ای مواجه هستیم که روی حضور یا غیبت یک جناح خاص در این رویداد سینمایی تاکید دارند. گویا فیلم قبل از اینکه بخواهد مورد ارزیابی و داوری قرار بگیرد دچار یک نشانه‌گذاری خاص می‌شود. می‌دانم دوستان ناراحت می‌شوند اما باید بگویم که وقتی ترکیب هیات انتخاب به گونه‌ای چیده می‌شود که سهم سینما در این ترکیب کم است، این اتفاقات می‌افتد. سینما آن‌قدر تهی شده است که باید از جای دیگری افرادی را برای انتخاب فیلم‌های سینمایی بیاوریم! واقعاً چه زمانی از سینمایی‌ها برای داوری آثار تلویزیونی استفاده شده است؟ گلوگاه‌های سازمان سینمایی دست بچه‌های سینما نیست.

 

تهیه کننده فیلم‌های «خون شد» و «کشتارگاه» توضیح داد: این موضوع به خاطر نظر دو سه نفر این اتفاق افتاد و اتفاقا همان‌ها می‌ترسند و فکر می‌کنند اگر «عنکبوت» در این رویداد دیده شود، جامعه به هم می‌ریزد. درحالی‌که مردم این فیلم را دوست خواهند داشت، چون بیان صادقانه‌ای داشته است.

 

او ادامه داد: اگر «عنکبوت» فیلم ضعیفی بود، حرفی نمی‌زدم و اصلا آن را به جشنواره ارایه نمی‌دادم. بالاخره بعد از این همه سال کار در سینما من یک شخص صاحب تشخیص هستم و فکر می‌کنم سنوات کاری من نسبت به برخی از اعضای هیات انتخاب خیلی بیشتر است. واقعاً متاسفم که با روحیه یک کارگردان و یک جمع فیلمساز بازی شده است. واقعاً روند جشنواره کی می‌خواهد درست شود؟ کی قرار است مبنای قضاوت ما، آدم‌ها نباشند؟

 

نوروزبیگی عنوان کرد: از قبل هم یک جو رسانه‌ای راه افتاد و متاسفانه هیات انتخاب تحت‌تاثیر این جو رسانه‌ای قرار گرفت. برای مثال سرمایه گذار فیلم را مورد انتقاد قرار می‌دهند در حالی که او از بخش خصوصی آمده و برای ما فیلم می‌سازد. او فیلم طنز نمی‌سازد، بلکه فیلم‌های اجتماعی تولید می‌کند. سینمای ما مدت‌ها بود که از انعکاس آسیب‌های اجتماعی در آثار دوری می‌کرد اما او دقیقاً در همین بخش سرمایه‌گذاری می‌کند، اما حتی او را هم بی‌انگیزه می‌کنند و در مقابل سازمان اوج قرار می‌دهند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید