جشنواره سی و هشتم
پرواز سیمرغ‌های «فجر ۳۸»

«خورشید» بهترین فیلم شد/ «شنای پروانه»؛ فیلمِ منتخبِ تماشاگران

مراسم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با انتخاب برگزیدگان دقایقی پیش در سالن همایش های برج میلاد به پایان رسید.

در بخش معرفی برگزیدگان سودای سیمرغ، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن به نازنین احمدی برای «ابر بارانش گرفته» تعلق گرفت. پریناز ایزدیار برای فیلم «سه‌کام حبس»، مریم مقدم برای فیلم «قصیده گاو سفید»، ندا جبرئیلی برای فیلم «مردن در آب مطهر» و الناز شاکردوست برای فیلم «من می‌ترسم» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

بهترین فیلم در بخش «هنروتجربه» نیز به فیلم سینمایی «پوست» به کارگردانی بهمن و بهرام ارک اهدا شد.

سیمرغ بهترین فیلمنامه به نیما جاویدی و مجید مجیدی برای «خورشید» تعلق گرفت.

مجیدی پس از دریافت جایزه بهترین فیلمنامه گفت: «هومن بهمنش یک سال سایه به سایه همراه من بود و دوست دارم این جایزه را به او تقدیم کنم. من با فیلمبرداران بزرگی کار کرده‌ام. او من را یاد استرارو انداخت. او استراروی سینمای ایران است.»

اما جایزه ویژه هیات داوران در این بخش نیز به سعید ملکان تهیه‌کننده و کارگردان «روز صفر» رسید.

محمدحسین مهدویان هم برای فیلم تحسین شده «درخت گردو» سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

مهدویان پس از دریافت جایزه بهترین کارگردانی بیان کرد: «باعث افتخار است که نامم کنار نام مجید مجیدی بود. به این موضوع افتخار می‌کنم همیشه طرفدار مجیدی بودم و هستم. او خاطرات خوبی برای ما ساخته است. از تهیه‌کننده  «درخت گردو» تشکر می‌کنم که قبول کرد در این فیلم سخت در بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کند. این فیلم درباره رنج پدران این سرزمین است، این جایزه را به همه پدران داغ‌دیده این سرزمین تقدیم می‌کنم؛ به پدران همه درگذشتگان سال نود و هشت از حوادث آبان گرفته تا هواپیمای اکراینی. به کشته شدگان تشییع جنازه سردار سلیمانی که دو طرف تصمیم گرفتند آنها را نبینند. ما از این  فضای دو قطبی رنج دیده‌ایم.»

اما سیمرغ بلورین بهترین فیلم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به «خورشید» به تهیه‌کنندگی امیر بنان و مجید مجیدی تعلق گرفت.

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی هم با انتخاب هیات داوران، به فیلم «روز صفر» به تهیه‌کنندگی سعید ملکان اهدا شد.

در ادامه مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما روی سن آمد و سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به رسول صدرعاملی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «شنای پروانه» اهدا کرد.

صدرعاملی پس از دریافت این جایزه گفت: «امسال متفاوت‌ترین جشنواره را به لحاظ رنج و شادمانی داشتیم. رنج‌ به خاطر غم‌هایی که در این چند ماه بر ما آوار شد و شادمانی به خاطر ورود این جوانان تازه نفس و با استعداد.»

مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با اجرای محمدرضا شهیدی فر در حالی به پایان رسید، که عوامل فیلم «روز صفر» و پیمان معادی بازیگر فیلم «درخت گردو»  برای دریافت جوایز در این مراسم حضور نداشتند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید