دسته‌بندی نشده
توضیحات ابراهیم داروغه زاده درباره حواشی جشنواره فجر

تهیه کننده «مسخره باز» بابت رفتار غنی زاده عذرخواهی کرد

ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور در برنامه «هفت» توضیحاتی را درباره حواشی این رویداد سینمایی ارائه کرد.

داروغه‌زاده با اشاره به اینکه جشنواره فیلم فجر را سینماگران برگزار می‌کنند و دبیر نماینده سینماگران است، گفت: «اینطور نیست که ما به داوران بگوییم به چه فردی رأی بدهند یا رای ندهند. کدام داور به من اجازه می‌دهد تا نظرش را تغییر بدهیم؟ به عنوان مثال، آقای محمود کلاری که یکی از داوران بود، حتی نمی‌توان تصورش را کرد که نظر او را تغییر دهیم.»

او با اشاره به اینکه داوران را دبیر جشنواره انتخاب می‌کند، افزود: «من صد درصد از نظر و رأی داوران حمایت می‌کنم اما اینکه رأی را تغییر بدهیم صحیح نیست و هیچ وقت چنین شکل نبوده است.»

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در جشنواره فیلم فجر چند فیلم مستقیم به قصاص اشاره داشتند، پاسخ داد: «قصاص یکی از موضوعات مهم است که در قرآن کریم هم به آن اشاره شده که در بحث قصاص حق را به اولیاء دم داده‌اند. در جشنواره امسال هیچ فیلمی نداشتیم که حکم قصاص و سایر احکام دینی را نقد کرده باشد.»

داروغه‌زاده درباره رفتار همایون غنی‌زاده کارگردان «مسخره باز» در اختتامیه بیان کرد: «همایون غنی‌زاده فیلمش از نظر فنی و هنری بسیار خوب بود و همه داوران هردو بخش فیلم را پسندیدند و در بین ۱۰ فیلم بخش نگاه نو بهترین شناخته شد و سیمرغ گرفت، اما غنی‌زاده تصور کرده بود که فیلمش در بخش اصلی نادیده گرفته شده است، اما بعد که با او صحبت شد، دریافت که اینگونه نبوده و فیلم سیمرغ هنر و تجربه، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و جلوه‌های ویژه را هم گرفت و در مجموع ۴ سیمرغ کسب کرد. علی مصفا تهیه‌کننده فیلم نیز تماس گرفت و بابت رفتار کارگردان فیلم عذرخواهی کرد.»

داروغه زاده با اشاره به جوایز نقدی جشنواره توضیح داد: «برای جوایز اصلی مبلغ ۲۵ میلیون تومان و بخش‌های دیگر ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، اما برای سینماگران ما سیمرغ مهمتر از جایزه نقدی است.»

داروغه زاده درباره اعتراض یکی از بازیگران که در اختتامیه جایزه نگرفته بود، گفت: «از این اعتراض دلخور نشدم و آن را به پای اهمیت جشنواره می‌گذارم. طبیعی است بازیگری که ۲ فیلم خوب در جشنواره دارد، انتظار دارد سیمرغ بگیرد. اما مشکل این است که اکثراً فیلم‌های دیگران را ندیدند و همه آن کسانی که در فیلم‌‌های دیگر نیز حضور دارند همین حس را دارند.»

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره تاخیر در نمایش یک فیلم در روز اول جشنواره نیز گفت: «تاخیری اتفاق نیفتاد بلکه فیلم ۲ ساعت دیرتر به دست ما رسید و مدیر دبیرخانه با تماسی که با تهیه کننده فیلم سانس آخر داشت با اجازه آنها زمان نمایش این دو فیلم عوض شد.»

دبیر جشنواره فیلم فجر همچنین گفت: «اگر فیلم «متری شیش و نیم» سعید روستایی سه سال پیش در جشنواره شرکت می‌کرد، شاید جایزه بیشتری می‌گرفت، اما امسال فیلم‌های اجتماعی دیگری هم در رقابت با این فیلم بودند. بازیگری، کارگردانی و بخش‌های مختلف هر کدام از فیلم‌هایی که کاندیدا شدند می‌توانستند بهترین باشند.»

فیلم‌نیوز

پاسخی بگذارید