سینمای ایران
به مناسبت تولد اشکان خطیبی

آرتیست

خیلی از ما وقتی که می‌شنویم کریستین بیل برای بازی در «ماشینست» ۴۵ کیلوگرم از وزن خود را در چهار ماه کم کرد، با خود می‌گوییم در ایران هم می‌توان بازیگری پیدا کرد که تا این حد برای نقشش بجنگد و به عنوان یک حرفه‌ای در کارش شناخته شود؟

اشکان خطیبی متولد ۱۹ مهر ۱۳۵۸ است. بازیگری تنها بخشی از علاقه او به دنیای هنر است. او موسیقی می داند، به خوبی پیانو و گیتار می‌زند، خوانندگی را تجربه کرده، به عنوان مجری هم در تلویزیون و هم در مهمترین رویدادهای سینمایی حاضر بوده، به زبان انگلیسی بسیار مسلط است و کار ترجمه نمایشنامه و کتاب هم انجام می‌دهد.شاید یکی از این ویژگی‌ها به تنهایی می‌توانست هر فردی را به موفقیت برساند اما وقتی یک نفر تا این حد در بسیاری از هنرها سر رشته دارد، بی انصافی است که به او لقب «آرتیست» ندهیم.

بازیگری در تئاتر را از اواخر دهه هفتاد آغاز کرد و سپس به تلویزیون آمد و در سریال‌های «همسفر» و «دوران سرکشی» جلوی دوربین رفت.

«خیلی دور، خیلی نزدیک» اولین حضور او در یک فیلم سینمایی بود و پس از آن در «به هدف شلیک کن» و «سوت پایان» نیکی کریمی ایفای نقش کرد و با نقش کوتاهش در «اسب حیوان نجیبی است» درخشید.

 

خطیبی از جمله بازیگرانی است که سینما نتوانست او را از خاستگاه‌اش که صحنه نمایش است دور کند. در نمایش‌ مرحوم هما روستا روی صحنه رفته و بازیگر محبوب محمد رحمانیان است.

در «سینما نیمکت» وزن بسیاری را برای نقشش کم کرد تا نشان دهد سینما و هنر چقدر برایش ارزشمند است.

خطیبی حالا چند وقتی است که از سینما و تلویزیون فاصله گرفته و بیشتر مشغول به تئاتر و موسیقی است و با لذت بردن از آنها قدم در مسیر آرامش گذاشته است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید