سینمای ایران
پرتره‌ شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این بازیگر

از طرف «فیلم ‌نیوز» تقدیم به نیکی کریمی

نیکی کریمی دغدغه‌اش تنها بازیگری نیست؛ سال‌هاست به کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم‌های سینمایی روی آورده و به واسطه محبوبیتش بسیاری از برندهای معتبر برای همکاری با او تلاش می‌کنند.

فیلم نیوز: شاید برای تمام ما ایرانی‌ها پیش آمده که وقتی تصاویر قدیمی بازیگران خارجی را می‌بینیم، با خود می‌گوییم که چهره‌اش با امروزش تفاوت زیادی نکرده است. اما او سالهاست که به شنیدن چنین موضوعی عادت کرده و شاید دیگر خیلی برایش اهمیت نداشته باشد، چرا که دیگر دغدغه‌اش تنها بازیگری نیست و سال‌هاست به کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم‌های سینمایی روی آورده و به واسطه محبوبیتش بسیاری از برندهای معتبر برای همکاری با او تلاش می‌کنند.

نیکی کریمی متولد ۱۹ آبان ۱۳۵۰ است. اواخر دهه شصت و برای اولین بار در فیلم سینمایی «وسوسه» جمشید حیدری جلوی دوربین رفت. ورود این چهره جدید به سینما باعث شد بسیاری از کارگردانان توجه ویژه‌ای به او کنند.

کریمی پس از بازی در «وسوسه» با پیشنهاد بهروز افخمی برای بازی در فیلمش رو به رو شد و آن را پذیرفت و یکی از به یادمانی‌ترین نقش‌هایش را در «عروس» ایفا کرد. کریمی پس از بازی در این فیلم به شهرت زیادی رسید و پس از اثبات توانایی‌هایش، به بازیگر اصلی فیلم‌های مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی و ابراهیم حاتمی‌کیا تبدیل شد.

او همچنین در دهه هفتاد با بازی در «دو زن» به بازیگر محبوب تهمینه میلانی تبدیل شد و نقش اصلی چندین فیلم او را بازی کرد. اما درست در سال‌هایی که بسیاری منتظر دریافت اولین سیمرغ بلورینش بودند، داوران ادوار مختلف جشنواره فجر با وجود انتقادات فراوان از کنار بازی‌‌های نیکی کریمی گذشتند.

اما این بی‌مهری‌ها او را ناامید نکرد و سال ۸۱ به حقی که چند سال منتظر آن بود رسید و برای بازی در «دیوانه‌ای از قفس پرید» و «واکنش پنجم» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد.

کریمی با وجود افتخارات و شهرت زیادی که داشت چند بار به عنوان همکار و در کنار مرحوم عباس کیارستمی فعالیت کرد و شاید از آن زمان فیلمسازی به یکی از دغدغه‌های او تبدیل شد. او پس از ساخت یک مستند، اولین فیلم سینمایی‌اش با نام «یک شب» را جلوی دوربین برد و پس از آن «چندروز بعد» و «سوت پایان» را کارگردانی کرد.

سال ۹۳ با ساخت «شیفت شب» جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فجر را دریافت کرد و عیارش در زمینه کارگردانی را به رخ کشید.

«گل مردگی» نام نمایشگاه عکسی بود که نیکی کریمی آن را دو سال پیش برگزار کرد و هنرش در عکاسی را هم نشان داد.

کریمی امسال «آتابای» را جلوی دوربین برد و از حالا بسیاری از منتقدان و خبرنگاران منتظر تماشای متفاوت‌ترین فیلم او در جشنواره فجر امسال هستند.

فیلم‌نیوز

پاسخی بگذارید