سینمای ایران
به بهانه تولد امیر جدیدی

اژدها وارد می‌شود

خوش‌بر و رو است و فیزیک مناسبی برای بازیگری دارد، اما شاید آن چیزی که باید بیشتر از خیلی چیزها برای داشتنشان افتخار کند، توانایی و جرات بازی در نقش‌های و ژانرهای مختلف سینما است.

امیر جدیدی متولد ۳۱ خرداد ۶۳ است؛ یعنی وقتی برای اولین بار در «آفریقا» اولین فیلم هومن سیدی جلوی دوربین رفت تنها ۲۶ سال داشت.
.
او پس از این فیلم سه سال صبر کرد تا سیدی فیلم دومش را بسازد و در «سیزده» ایفای نقش کرد و همراه با «پایان خدمت» به سی‌و‌دومین جشنواره فجر آمد و در پایان دیپلم افتخار بهترین بازیگری بخش نگاه نو را به خانه برد.
.
پس از اینکه در جشنواره سال ۹۲ بازی‌هایس مورد توجه قرار گرفت، کارگردانان سرشناسی از جمله ابوالحسن داودی او را به عنوان بازیگر فیلمش «رخ دیوانه» انتخاب کرد و جلوی دوربین این کارگردان رفت.

«اژدها وارد می‌شود»دو «من» فیلم‌هایی بودند که با آنها به جشنواره فجر آمد و توانست برای بازی در فیلم سهیل بیرقی کاندید دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.
.
در ادامه همچنین با مسعود کیمیایی همکاری کرد و سپس با «تنگه ابوقریب» و «عرق سرد» به جشنواره سی‌و‌سشم آمد و سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد.

پس از دریافت سیمرغش به پیشنهاد بازی در نقش غلامرضا تختی پاسخ مثبت داد و ماهها به باشگاه‌های کشتی میرفت اما وصال او با نقش تختی خیلی زود به اتمام رسید و جدیدی از آن پروژه کنار رفت.

همزمان با جدایی جدیدی از تختی، کمدی «قانون مورفی» با بازی او روی پرده سینماها رفت و توانست به فروش قابل قبولی برسد و جدیدی نشان دهد بازی‌هایش تنها معطوف نقش‌های خاص نیست.

هم اکنون نمایش «شاه ماهی» با بازی امیر جدیدی در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید