سینمای ایران
چهره‌های برگزیده سال ۹۸ به انتخاب «فیلم نیوز»

ترانه علیدوستی: شنای ترانه

بازگشتش به سینما آنقدر سر و صدا به پا کرد که بسیاری از رسانه‌ها و خبرنگاران به تکاپو افتادند تا مطالبی را درباره او منتشر کنند.

این رسانه‌ها تنها شامل سینمایی‌ها نبودند بلکه روزنامه‌های صبح و حتی شبکه‌های فارسی زبان نیز به پوشش خبرهای مرتبط به او پرداختند؛ این موضوع می‌تواند تأثیرگذاری او در اقشار مختلف جامعه را نشان دهند.

شاید همان زمان که در اکران مردمی «صفر تا سکو» حضور پیدا کرد، می‌شد حدس زد که فیلم بعدی او با سازندگان آن مستند باشد: سحر مصیبی، طهورا ابوالقاسمی و مهتاب کرامتی.

حتما در چهارسال گذشته پیشنهادهای زیادی داشته اما آنها را نپذیرفته، چون هیچ کارگردانی نیست که دوست نداشته باشد بازیگرش علیدوستی باشد.

همچون ماهی از دست بسیاری از کارگردانان سر خورده و دوباره به آب برگشته تا این‌ بار به عنوان یک «اورکا» از آب بیرون بپرد و با سینما نفسی چاق کند.

نام فیلم جدید او «اورکا» است. اورکا به معنی نهنگ قاتل است. این که تا چه اندازه نام این فیلم برازنده آن است را اولین اکرانش مشخص خواهد کرد، اما هر چه باشد این فیلمنامه بود که غیبت چهارساله‌ ترانه را پایان داد تا او این بار بخواهد خود را جای یک شناگر حرفه‌ای زن قرار دهد.

سال گذشته با کمک دوستانش مجموعه‌ای فرهنگی را بر پا کرد و سرش را بیشتر با کارهای آن گرم کرد.

پاییز سال پیش را با «اورکا» آغاز کرد و حتی برای درک نقشش، در ساحل دریای عمان تنها زن رکورددار شنا با یک کتف بسته را همراهی کرد.

زمستان سال پیش را با یادداشت‌های کوتاهی که می‌نوشت گرم کرده بود، البته این گرما به همان اندازه‌ای که موافق داشت، مخالف نیز داشت که پرداختن به آن زمان و تعداد کلمات بیشتری را می‌طلبد.

اما حالا که سال نو شده ، بسیاری منتظر تماشای فیلم جدید او هستند، تا ببینند بعد از پروانه، «شنای ترانه» هم طوفان به پا خواهد کرد؟!

نویسنده: م. معین

فیلم‌نیوز

پاسخی بگذارید