سینمای ایران
چهره هفته: ترانه علیدوستی

مثل همیشه

هفته گذشته، انتشار خبر محکومیت ترانه علیدوستی با بازتاب‌های مختلفی از سوی رسانه‌های داخلی و خارجی مواجه شد.

علیدوستی با شکایت نیروی انتظامی و ستاد امر به معروف اصفهان به اتهام اقدام تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب، افترا و توهین به ماموران در حین انجام وظیفه به پنج ماه حبس محکوم شده و به گفته وکیلش این حکم به مدت دو سال تعلیق شده است.

ترانه علیدوستی بازیگران صاحب نام کشورمان، به دلیل نوع واکنش‌هایش به مسائل اجتماعی و سیاسی، همیشه نظراتش مورد توجه بسیاری از اقشار مختلف جامعه بوده است.

از چهره‌های پیشرو و مدافع کشورش که در اعتراض به ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا توسط دونالد ترامپ، زمانیکه «فروشنده» در اسکار ۲۰۱۷ شرکت کرده بود این رویداد بین المللی را تحریم کرد و خیلی محترمانه با انتشار توییتی از حضور در آن انصراف داد.

اعتراض صریح او به عملکرد نژاد پرستانه ترامپ با بازتاب گسترده جهانی همراه بود؛ تا جایی که بسیاری از رسانه‌ها او را زنِ با اقتدار و تاثیر گذار ایرانی توصیف کردند.

خانم علیدوستی در طول این سال‌ها ثابت کرده بازیگر دغدغه‌مندی است. کشورش و اتفاقات جامعه‌ای که در آن رشد کرده و به شهرت رسیده، مهم است و بی اعتنا از روی حوادث گذر نمی‌کند. به دلیل جایگاه و موقعیتش گاه با حواشی مواجه شده اما در اکثر مواقع سعی کرده نسبت به آنها بی‌توجه باشد.

او بعد از سریال «شهرزاد» در بازیگری گزیده کارتر شد اما دغدغه‌های فرهنگی خود را با فعالیت‌های دیگری ادامه داد.

اواخر سال گذشته (در سکوت خبری) نقش یک شناگر حرفه‌ای را در فیلم «اورکا» بازی کرد.‌ او پس از چهار سال با این فیلم به سینمای ایران بازگشته و به احتمال زیاد در جشنواره امسال شاهد هنرنمایی و درخشش دوباره این بازیگر معتبر خواهیم بود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید