سینمای ایرانویدیو
به بهانه اکران آنلاین «طلا»

مروری بر کارنامه هنری هومن سیدی/ راه بی پایان

بعد از موفقیت‌های پی در پی «مغزهای کوچک زنگ زده» و قرار گرفتن در میان برترین فیلمسازهای یک دهه اخیر، خیلی‌ها منتظر گام بعدی این هنرمند جوان و دغدغه مند بودند.

در فاصله ساخت اثر بعدی، همکاری با پرویز شهبازی، فیلمساز کم کار و جریان ساز سینمای ایران را پذیرفت که در کنار نگار جواهریان زوج فیلم را تشکیل می‌دهند. «طلا» دومین فیلم اکران آنلاین سینمای ایران با بازی هومن سیدی است که در آن یک کاراکتر خاکستری و جوانی بخت برگشته را بازی می‌کند. بازی روان او در کنار سوژه ملتهب فیلم، این روزها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

سیدی چه در دنیای فیلمسازی و چه در عالم بازیگری نشان داده مصائب نسل جوان را به خوبی می شناسد. در هر دو صاحب تفکر است که شاید فقط بخشی از مکاشفاتش را دیده‌ایم.

او وقتی در جایگاه بازیگر نیز قرار می‌گیرد یک تفاوت با دیگر بازیگران هم نسل خود دارد؛ یک فیلمساز است که قطعا فراتر از یک بازیگر به جزئیات و شاکله نقش نگاه می‌کند.

سیدی با اکت‌ها و نگاه‌های کنجکاو و شیطنت آمیز و اضافه کردن شوخی‌های ریز به نقش، به راحتی مخاطب را مجذوب نقش خود می‌کند و حتی می‌تواند در قالب تیپ‌های موفق بر اساس الگوهای شخصیتی جوانان امروز ظاهر شود.
.‌
«پیمان» در سریال «عاشقانه» به کارگردانی منوچهر هادی یکی از محبوب ترین نقش هایش بود‌ و شاید یکی از دلایل مهمی که فصل اول اینقدر مخاطب داشت، حضور متفاوت این ستاره در آن بود. دست آورد مهم تجربه بازی در این سریال، مورد توجه قرار گرفتن توسط قشر گسترده تری از مخاطبان بود که جایگاهی ویژه‌ای میان مردم پیدا کرد.

پس از پشت سر گذاشتن یک دهه موفقیت آمیز در بازیگری، از همکاری با اصغر فرهادی و ایرج کریمی تا همایون اسعدیان و بهرام توکلی و کسب سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای «من دیه گو مارادونا هستم»، درخشش او در مسیر کارگردانی نیز که سبک و تکنیک متفاوتی از فیلمسازی در سینمای ایران ایجاد کرد، بیشتر شد. امروز خیلی ها منتظر تماشای اثر دیگری از این کارگردان جوان و ملاقات دوباره با جهان متفاوت فیلمسازی او هستند.

سریال پانزده قسمتی «قورباغه» به کارگردانی هومن سیدی تازه ترین تجربه او در عرصه فیلمسازی است که یکسال و نیم مشغول ساخت آن بوده. این سریال با هنرنمایی نوید محمدزاده، سحر دولتشاهی، صابر ابر و با حضور خود سیدی به زودی در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود.

فیلم‌نیوز

پاسخی بگذارید