سینمای ایران
چهره‌های برگزیده سال ۹۸ به انتخاب «فیلم نیوز»

مصطفی کیایی: کیمیاگر

احتمالا وقتی کودک بود، بزرگ‌ترها و مو سفیدها وقتی می‌دیدنش زیاد به او می‌گفتند که «ان‌شا‌الله دست به خاک بزنی طلا بشه پسر»

او که حالا برای خود مردی شده و لقب کارگردان را روی دوشش حس می‌کند، سال گذشته همچون یک «کیمیاگر»، از فیلمش طلا ساخت.

اواخر سال ۹۷ برای اولین بار وقتی نام «مطرب» مطرح شد که الناز شاکردوست به نشست خبری «شبی که ماه کامل شد» نیامد و همه گفتن علت غیبت او حضورش در ترکیه و بازی در فیلم مصطفی کیایی است.

اوایل سال گذشته فیلمبرداری فیلم مصطفی کیایی تمام شد و نزدیکان و کسانی که سر صحنه «مطرب» حضور داشتند جسته و گریخته خبر می‌دادند که این فیلم خیلی می‌فروشد.

ماه ها گذشت و آبان پر حادثه سال پیش، فیلم «مطرب» در سینماهای کشور روی پرده رفت. این فیلم در ۱۰ روز اول اکرانش به فروش بسیار زیادی رسید، اما برخی از حوادث و قطع اینترنت باعث شد که بیش از یک هفته تمامی مردم دغدغه‌ای جز سینما داشته باشند. حتی در آن زمان که سینماها باز بودند اما در واقع تعطیل، «مطرب» همچنان بیش از سایر فیلم‌ها می‌فروخت و صدرنشین جدول فروش هفتگی بود.

اما با رسیدن نیمه دوم آذر چرخ «مطرب» دوباره برای کیایی با سرعت چرخید و گویی میلیارد برایش پول خرد است.

تقریبا اغلب فیلم‌های قبلی‌ کیایی هم به فروش قابل قبولی رسیده بودند اما این آخری نمی‌خواست یقه گیشه را ول کند و سینماداران هم از اینکه با «مطرب» سالن هایشان پر می‌شد کیف می‌کردند.

او که همزمان با اکران «مطرب» در حال تصویربرداری «هم‌ گناه» اولین سریال نمایش خانگی‌اش هم بود، پاییز و زمستان شلوغی را پشت سر گذاشت و حالا که این مجموعه در حال توزیع است، کیایی با کامنت‌های مثبتی که می‌گیرد حاصل زحماتش را می‌بیند.

دانشجویان رشته سینما و رسانه در دانشگاه‌‌ها می‌آموزند قبل از محتوا، باید مخاطب و سلیقه آن را به خوبی بشناسند. به همین دلیل می‌توان گفت موفقیت‌های مصطفی کیایی بدون در نظر گرفتن کیفیت رو به بالای فیلم‌هایش، به این دلیل است که او مخاطب و تماشاگر را به خوبی می‌شناسد و بلد است روی کدام نقطه دست بگذارد که دیگران حتی به فکرشان هم نرسیده است.

او حالا کارگردان پرفروش‌ ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است و باید بگوییم قرار دادن نامش در لیست چهره‌های برگزیده فیلم نیوز، کار بسیار آسانی بود.

نویسنده: م. معین

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید