سینمای ایران
جامپ کات: مرور نقش های ماندگار دهه نود

ویشکا آسایش در «ورود آقایان ممنوع»

یک مدیر مدرسه دخترانه مستبد، مردستیز، عصبی و مغرور که صورت نه چندان زیبایی دارد؛ به گونه‌ای که حتی موهای پشت لبش هم مشخص است. این نقشی است که ویشکا آسایش در «ورود آقایان ممنوع» رامبد جوان ایفا کرد و توانست آن را خاطره انگیز کند.

ویشکا آسایش از همان تجربه نخست اش در سینما و با بازی در فیلم «ساحره»، نشان داد که ریسک و تمایل بسیار بالایی در شکستن چهره‌اش‌ و پذیرش نقش‌های متفاوت و پر اکت دارد.

«ورود آقایان ممنوع» اولین تجربه بازیگری او در سینمای کمدی است. نقش خانم دارابی آنقدر برای او جذاب و مهم بود که به قول خودش خیلی سریع، «به ده ثانیه هم نکشید» که آن را قبول کرد.

«ورود آقایان ممنوع» شاید از آن دست فیلم‌های کمدی است که جنس شوخی‌هایش برای مخاطب همیشه تازگی دارد. بازیگرها به خوبی در قالب نقش‌هایشان قرار گرفته‌اند، از رضا عطاران و ویشکا آسایش گرفته تا مانی حقیقی.

اما یکی از مهم‌ترین امتیازهای فیلم، بازی و نقش متفاوت ویشکا آسایش است. پیمان قاسم خانی و رامبد جوان نویسنده و کارگردان «ورود آقایان ممنوع»، با شناخت دقیق از ویژگی های این بازیگر، برای متفاوت در آمدن نقش او از آپشن‌های زیادی استفاده کرده بودند.

تلفیق مشخصه های خانم دارابیِ بداخلاق با مختصات ظاهری آسایش، که پیش‌تر او را به عنوان بازیگری با قدبلند و شیک و با لحنی متفاوت می شناختیم، سهم بسزایی در جهت متفاوت و جذاب شدن این نقش داشتند.

اما از آنجایی که معمولا نقش های کمدی از نگاه جشنواره فیلم فجر مغفول می‌مانند، ویشکا آسایش برای بازی در این فیلم، سیمرغ نقش اول زن را گرفت و بازی اش مورد توجه منتقدان بسیاری قرار گرفت. نقش خانم دارابی جدا از اینکه یکی از نقاط قوت کارنامه آسایش است، زمینه ساز ورود جدی این بازیگر به سینمای کمدی بود. او بعد از این فیلم در کمدی های متفاوت دیگری مثل «خوابم می آد» و «نهنگ عنبر»، «مارموز» و… ایفای نقش کرد.

«جامپ کات» به مرور نقش‌های ماندگار دهه نود می‌پردازد و پنجشنبه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ در «فیلم‌ نیوز» منتشر خواهد شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید