سینمای جهان
عذرخواهی کمپانی برادران وارنر

اعتراض به شخصیت منفی «آن هاتاوی» در فیلم «جادوگران»

سخنگوی استودیوی برادران وارنر با انتشار بیانیه‌ای از اینکه فیلم «جادوگران» به کارگردانی رابرت زمکیس به اعتقاد جامعه‌ی معلولین توهین‌آمیز رسیده، عذرخواهی کرد.

شیوه نمایش شخصیت منفی و شرور فیلم «جادوگران» (Witches) با اعتراض تندی روبه‌رو شد. در این فیلم کمدی فانتزی آن هاتاوی نقش شخصیتی شروری را بازی می‌کند که گریم دست‌هایش شباهتی انکارناپذیر به افراد دچار نقص مادرزاد «دست شکاف‌دار» دارد. همین موضوع با اعتراضات وسیعی روبه‌رو شد و کمپانی «وارنر برادرز» را مجبور به عذرخواهی کرد.

سخنگوی برادران وارنر می‌گوید: «عمیقاً متأسفیم که تصویری که از شخصیت‌های خیالی در «جادوگران» ارایٔه شده ممکن است معلولین را برنجاند.»

او اضافه می‌کند: «برای اقتباس از داستان اصلی، ما با طراحان و هنرمندانی همکاری کردیم که برداشتی جدید از سرپنجه‌های گربه-سان مانند کتاب ارایٔه دهند. هرگز قصد نداشتیم که مخاطبین احساس کنند این مخلوقات خیالی و غیر-انسانی قرار است نماینده‌ی آن‌ها باشند.»

زمکیس داستان «جادوگران» نوشته‌ رولد دال را بازآفرینی کرد و در این راه خصوصیات ظاهری شخصیت‌های شرور را تغییر داد. شخصیت فیلم «جادوگران»، دستانی با سه انگشت دارند و این ویژگی بی‌شباهت با نقص عضوی که تحت نام «اسپلیت هند» شناخته می‌شود نیست. اما شخصیت «جادوگران» کتاب دال به جای ناخن چنگال دارند و در تصویری که از آن‌ها در اولین نسخه‌ی چاپ شده‌ی کتاب به نمایش گذاشته شده دارای پنج انگشت هستند.

ایمی مارن قهرمان پارالمپیک و از چهره‌های مشهور معترض به این موضوع در این باره گفت: «بله. من هم می‌دانم که این فیلم است و این‌ها جادوگرهای داستان آن هستند. من ترسم از این است که کودکان با تماشای این تصاویر، معلولیت‌های این‌ چنین را ترسناک تلقی کنند.»

صفحه‌ی رسمی مسابقات پارالمپیک نیز به این جنجال‌ها واکنش نشان داده و می‌نویسد: «نقص عضو ترسناک نیست. نقص عضو باید گرامی داشته و معلولیت عادی‌سازی شود.»

فیلم «جادوگران» شبکه‌ی HBO Max با بازی «آن هاتاوی» در فهرستی که اسکرین‌انجین ارایٔه داده در رتبه‌ هشتم پربیننده‌ترین عناوین سینمایی شبکه‌های استریم ویدیو قرار گرفته است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید